صالح سپهری فر

اعتماد کارساز است!

«اعتماد» واژه‌ای آشنا برای همه ماست. همه می‌دانیم که اساس هر نوع ارتباط سازنده انسانی بر اعتماد بین طرفین استوار است. افزون بر این، اعتماد در سازمان‌ها نیز مهم بوده و تغییرات مثبت هر سازمان بر مبنای اعتماد بین کارکنان مختلف آن صورت می‌گیرد.

با این وجود، اعتماد در نگاه اول، پدیده‌ای نیست که در ذهن همه ما تعریف یکسانی داشته باشد. برای نمونه، اگر از افراد مختلف بخواهیم نمادی برای اعتماد انتخاب کنند، شاید برخی «حلقه ازدواج» را سمبل اعتماد بدانند. اما برای کسانی که گرفتار خیانت زناشویی شده‌اند، این حلقه به هیچ وجه نماد اعتماد نیست. تاکنون مطالعات مختلفی برای ارائه یک تعریف جامع برای «اعتماد» به انجام رسیده است. با این وجود بیشتر این پژوهش‌ها دربردارنده الگوهایی پیچیده هستند که شاید استفاده کاربردی از آنها را دشوار می‌سازند.

خانم «سینتیا المستید» یکی از کارشناسان برجسته در حوزه مدیریت نیروی انسانی است که سال‌ها پیش و پس از مدت‌ها تحقیق و مطالعه توانست به یک مدل جامع و کاربردی برای تعریف و ارزیابی اعتماد دست یابد.

مدل الفبای اعتماد

خانم المستید این مدل را «الفبای اعتماد» (ABCD of Trust) نام نهاد. این مدل دربردارنده چهار مولفه اصلی است. هر کدام از این واژگان، یکی از صفات لازم برای ایجاد اعتماد است که با یکی از حروف انگلیسی A تا D آغاز می‌شود.

الفبای اعتماد

مولفه اول «توانمند» (Able) است. منظور از توانمند، نشان دادن شایستگی از سوی فرد به دیگران است. هر قدر یک فرد برای انجام کارهای مهم برای دیگران توانمندتر باشد، اعتماد بیشتری در روابط آنها ایجاد می‌شود.

مولفه دوم «باورپذیر» (Believable) است. منظور از باورپذیری، همان یکرنگی، صداقت و یکی بودن حرف و عمل است.

مولفه سوم «پیوسته» (Connected) است. پیوستگی در اینجا به معنای اهمیت دادن به سایرین و احساس همدلی در موارد مختلف است.

در نهایت به مولفه چهارم یعنی قابل اتکاء (Dependable) می‌رسیم. منظور از قابل اتکاء بودن نیز توانایی فرد برای جلب اطمینان دیگران است.

کتاب اعتماد کارساز است!

کتاب «اعتماد کارساز است: چهار اصل کلیدی برای ایجاد روابط پایدار» (Trust Works) در 30 آوریل 2013 به قلم  کن بلانچارد، سینتیا المستید و مارتا لورنس برای اولین بار منتشر شد.

کن بلانچارد، نویسنده معروف آمریکایی در حوزه کسب‌و‌کار است که تاکنون کتاب‌های زیادی همچون «کی پنیر منو جابجا کرد؟» و نیر سری کتاب‌های «مدیر یک دقیقه‌ای» از او منتشر شده است. یکی از ویژگی‌های آثار کن بلانچارد این است که او مفاهیم پیچیده مدیریتی را در قالب داستانی جذاب و ساده بیان می‌کند. آقای بلانچارد بر این باور است که این شیوه، سبب افزایش اثربخشی و انتقال بهتر و عمیق‌تر مفاهیم به خواننده می‌شود.

 

داستان یک خانواده و حیوانات دست آموز

بخش اول کتاب «اعتماد کارساز است!» به داستان خانواده آقای بریهیل و حیوانات دست آموز خانه‌اش اختصاص دارد. ماجرا از دعوای سگ خانواده (به اسم پادراز) با گربه (ملوس) آغاز می‌شود. آقای بریهیل که از دست خرابکاری این حیوانات خسته شده، تصمیم به خلاص شدن از دست آنها می‌گیرد و شرط دست برداشتن از تصمیمش را اصلاح رفتار حیوانات اعلام می‌کند.

اما حیوانات این داستان هم در دنیای خود با هم حرف می‌زنند. در این میان، یک طوطی دانا نقش مربی آنها را داشته و به پادراز و ملوس برای اعتمادسازی توصیه هایی می‌کند. این توصیه‌ها در داستان (که بر اساس چهار مولفه الفبای اعتماد است) با رویدادهای دیگر در دنیای انسان‌ها و بهبود اعتماد بین آنها همراه می‌شود.

 

ارزیابی میزان اعتماد

بخش بعدی کتاب، دربردارنده پرسشنامه‌هایی است که هر فرد می‌تواند با پاسخ‌دهی به آنها، میزان مورد اعتماد بودن خود را مورد ارزیابی قرار دهد. افزون بر این، سایر افراد (نظیر اعضای یک تیم) نیز می‌توانند میزان قابل اعتماد بودن یکدیگر و یا مدیر تیم را مشخص کنند.

این پرسشنامه در چهار بخش طراحی شده است و به این ترتیب به راحتی می‌توان مولفه یا مولفه‌هایی که فرد باید دقت بیشتری در آنها داشته باشد، مشخص می‌شود.

 

موارد از تقویت کننده و از بین برنده اعتماد

در ادامه این کتاب، موارد مختلفی که می‌تواند منجر به از بین رفتن اعتماد شده و راه‌حل آنها که نتیجه‌ای عکس به همراه دارد با جزئیات مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه نیز چندین نمونه از شیوه اجرای این شیوه در محیط‌های مختلفی نظیر محل کار و یا حتی خانواده ارائه شده است.

کتاب «اعتماد کارساز است!» در سال 1393 با ترجمه صالح سپهری فر توسط نشر دنیای اقتصاد وارد بازار کتاب ایران شد.

پاسخی بنویسید