تهیه رایگان مقاله‌های علمی، فقط با یک هشتگ!
تهیه رایگان مقاله‌ علمی، فقط با یک هشتگ!

برای ما که در ایران هستیم و سال‌ها طعم انواع تحریم‌های بین‌المللی را چشیده‌ایم، دردسرهای تهیه مقالات علمی روز دنیا چیز جدیدی نیست. بعضی دانشجوها برای پایان‌نامه و یا پروژه‌های پژوهشی خود با وب‌سایت‌هایی روبرو شده‌اند که اجازه دانلود و استفاده از مقاله مورد نظر را تنها به پرداخت پول (آن هم از نوع دلار و یورو!) منوط می‌کنند.

البته این محدود بودن دسترسی به دانش روز صدای خیلی‌های دیگر در کشورهای مختلف را هم درآورده و به همین دلیل، عده‌ای هم به فکر یافتن راه‌حلی برای این مشکل افتاده‌اند. با وجود اینکه سایت‌های مختلفی نظیر لایبجن یا سای-هاب برای یافتن مقالات علمی روز دنیا وجود دارد، اما شاید با یک هشتگ ساده نیز بتوانید مقاله مورد نظرتان را بیابید!

مقاله رایگان در توییتر

برای این کار کافی است نام مقاله، لینک مقاله در وب‌سایت ناشر و یا کد DOI مقاله مورد نظرتان را همراه با نشانی ایمیل‌تان با هشتگ #ICanHazPDF در توییتر ثبت کنید. کاربرانی در سراسر دنیا هستند که هر روز این هشتگ را جستجو کرده و در صورت دسترسی به مقاله مورد نظرتان، آن را برای شما ایمیل می‌کنند.

استفاده از این هشتگ به سال ۲۰۱۱ باز می‌گردد. در این سال یک پژوهشگر با نام «آندره کوسزوسکی» برای اولین بار استفاده از این هشتگ در توییتر را آغاز کرد. عبارت #ICanHazPDF مخفف عبارت I can has cheeseburger است که از عنوان وبلاگی با این اقتباس شده است. گفتنی است این وبلاگ، تصاویر با مزه‌ای از حیوانات را منتشر می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *