صالح سپهری فر

۱۳ نکته مهم از کتاب «صفر تا یک»

اگر پیگیر کتا‌ب‌های استارتاپی روز دنیا باشید، احتمالا نام کتاب «صفر تا یک» برایتان آشناست. «کتاب صفر تا یک: یادداشت‌هایی درباره استارتاپ‌ها یا چگونه آینده را بسازیم» در ۱۶ سپتامبر سال ۲۰۱۴ منتشر شد. این کتاب مدتی کوتاه پس از انتشار توانست به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های کسب‌و‌کار بدل شده و همچنین در فهرست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز نیز جای گیرد.

نویسنده کتاب «صفر تا یک»، یعنی پیتر تیل (Peter Thiel) نامی شناخته شده در دنیای استارتاپ است. آقای تیل یکی از بنیان‌گذاران پی‌پل (وب‌سایت بین‌المللی انتقال پول) و نیز از سرمایه‌گذاران اولیه فیسبوک است.

۱۳ آموزه مهم کتاب صفر تا یک

۱. چشم‌اندازی مشخص از آینده داشته باشید. چشم‌انداز شفافی که از آینده دارید، همان چیزی است که قرار است بر روی آن تمرکز کرده و آن را به دست آورید.

۲. در هنگام تفکر در مورد آینده، به پیشرفتی که قرار است داشته باشید تا از مرحله کنونی به آینده مورد نظر برسید فکر کنید.

۳. دستیابی به ایده‌هایی که به ذهن بیشتر مردم نمی‌رسد و یا با آن موافق نیستند، راز موفقیت شماست.

۴. ابتدا باید به یک موقعیت انحصاری و سودآور در بخش بسیار کوچک و مشخص از بازار (گوشه بازار) برسید و آنگاه است که می‌توانید کسب و کار خود را به بازارهای دیگر گسترش دهید.

۵. اعضای اولیه تیم، نقشی حیاتی در موفقیت آن دارند. باید ترکیبی مناسب از مهارت‌ها، چشم‌انداز و نیز ارتباطات فردی با دیگران در تیم موجود باشد. این تنوع سبب ایجاد فضایی پیشرو در شرکت می‌شود.

۶. منافع بنیان‌گذاران کسب‌و‌کار باید متعادل شود تا به این ترتیب بعدها شرکت با مشکل ناهماهنگی بین آنها روبرو نشود.

۷. دو نوع پیشرفت است که وضعیت حال به را به آینده پیوند می‌دهد: «پیشرفت افقی» (صفر تا n) و «پیشرفت عمودی» (صفر تا یک)

۸. دستیابی به پیشرفت عمودی دشوار است، زیرا در موقعیت کنونی وجود ندارد. برای دستیابی به پیشرفت عمودی، باید موقعیت کنونی را به شکلی متفاوت ببینید. همچنین باید واقعیتی که بیشتر مردم آن را نمی‌بینند و یا با آن موافق نیستند را بیابید.

۹. برای هر استارتاپ، فقط یک چشم‌انداز مشخص برای آینده وجود دارد که می‌تواند به موفقیت بیانجامد. شما باید تصمیمات مربوط به شرایط گوناگون را به خوبی بر اساس این چشم‌انداز اتخاذ کنید.

۱۰. شرایط رقابتی شدید برای مشتریان خوب است، اما نمی‌تواند به پیشرفت چشمگیر بیانجامند.

۱۱. پیشرفت واقعی، یا همان پیشرفت عمودی صفر تا یک، معمولاً به انحصار می‌انجامد. این بدان معناست که محصولی که عرضه می‌کنید بسیار بهتر از محصولات دیگران است.

۱۲. فرآیندهای فروش و توزیع، از عوامل حیاتی برای موفقیت یک کسب‌و‌کار هستند، زیرا محصول شما نمی‌تواند خودبه‌خود به فروش رود. از راهبردهای گوناگون فروش برای کانال‌های مختلف توزیع استفاده کنید.

۱۳. بنیان‌گذاران استارتاپی افرادی عجیب هستند و ممکن است کارهایی غیرمنتظره از آنها سر بزند. با این وجود، چشم‌انداز این افراد لازم الاجراست، چون این افراد تصمیم خود را برای عملی سازی چشم‌انداز خود گرفته‌اند.

1 دیدگاه

پاسخی بنویسید